Jdi na obsah Jdi na menu
 


Decoupage

1. 2. 2009

 

 Obrazek

Samotné slovo découpage (ubrousková technika) ve francouzském jazyce znamená vystřihování. A právě o tom tato technika je. Přesněji jedná se o vystřihování různých motivů z ubrousků, papírů určených pro decoupage. 3D dec. papírů, které se následně lepí na nejrůznější materiály a předměty. Polepit můžeme prakticky cokoliv - dřevo, terakotu, keramiku, karton, plech, svíčky, sklo, textil. Zkoušela jsem dekorovat i zeď a výsledek je velmi pěkný. Nejčastějšími dekorovanými předměty jsou pak rámečky a obrázky, krabičky různých velikostí i tvarů, tácy a podnosy, talíře, mísy, vázy, dózy, obklady, lampy, nábytek…fantazii se míry nekladou. Polepit můžeme také starší předměty, a tím je renovovat.

 

 

Co budeme potřebovat?

  1. ubrousky s různými motivy  (čím precizněji motiv z ubrousku vystřihneme, tím bude výsledek věrohodnější; ubrousky jsou většinou trojvrstvé - k lepení používáme vždy jen vrchní část s motivem, zbylé dvě části oddělíme; v obchodech je možné zakoupit kromě ubrousků také papíry určené přímo pro decoupage nebo 3D papíry)
  2. speciální lepidlo na ubrouskovou techniku (vybíráme podle druhu povrchu, který chceme dekorovat)
  3. různé akrylové barvy
  4. předmět k dekoraci
  5. nůžky, různé štětečky na barvy a lepidla, pinzetu 

 

 

Jak na to?

Vybraný předmět natřeme akrylovou barvou. Lepší jsou světlejší odstíny (na tmavém podkladu nevynikne motiv ubrousku). Barvu necháme pořádně zaschnout, můžeme si pomoci i fénem, ale opatrně, aby se nám na barvě nevytvořily bublinky. Mezitím si z ubrousku vystřihneme vybraný motiv/y a oddělíme dvě jeho spodní části. Pomocí štětce, lepidla na decoupage a pinzety postupně ubrousek přilepujeme na předmět tak, že si nejprve lepidlem natřeme malou část předmětu, přiložíme ubrousek a jemně přitlačíme. Opatrně ubrousek přetřeme lepidlem i z vrchní strany. Pozor, netlačíme na štětec, mohli bychom si ubrousek potrhat. Pracujeme opravdu pomalu a šetrně, aby se nám ubrousek nezkrabatil.Takto postupně přilepíme celý motiv ubrousku a necháme zaschnout.

Dekorovaný předmět přelakujeme.

 

Tipy a radyObrazek

 

Pokud použijeme větší motiv ubrousku, je lepší nejprve přilepit jeho prostřední část, a poté pomalu dolepovat okolní části.

Je možné, pokud chceme dekorovat větší část předmětu, nebo použít ubrousek celý, polovinu, čtvrtinu, nanést na dekorovaný předmět lepidlo (pouze na tu část, kde budeme přikládat ubrousek) a nechat zaschnout. Po zaschnutí přiložit ubrousek, na ten položit pečící papír a vše přežehlit žehličkou. Horkost žehličky (stup. 2-3) nám roztaví lepidlo a ubrousek k předmětu krásně přilne sám. Pozor však, abychom žehličkou žehlili pouze místo, které přímo dekorujeme. Pokud bychom přesáhli, mohla by se nám teplem odloupnout i barva. Pokud se tak stane, znovu dobarvíme. 

Lepidlem natíráme vždy jen předmět, který dekorujeme. Nikdy ne ubrousek. Je příliš tenký a potrhal by se.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nabídka výtv potřeb

(Pavel Hejl, 10. 3. 2010 11:03)

Dobrý den navštivte naše nové www stránky s e-shopem :www:vytvarnepotreby.org